ru

+38 097 012-38-52 +38 063 499-91-00
           
    
  • articles ua

Довговічність дерев'яного будинку

Одне з найперших питань, яке зазвичай цікавить наших замовників ­це питання наскільки довговічні дерев'яні будинки з брусу.

Скільком поколінням дерев'яні будинки здатні служити в якості домашнього вогнища?

Звичайно ж кожний без винятків хоче бути стовідсотково впевненим, що його власний дерев'яний будинок буде стояти вічність. Справді, судячи з багатовікової історії дерев'яного будівництва, дерев'яні будинки дійсно можуть простояти сотні років. По всьому світу збереглися старовинні дерев'яні будинки ­ пам'ятники стародавнього дерев'яного зодчества. Дерев'яні будинки були знайдені вченими біля одного з найвідоміших археологічних пам'яток в світі Стоунхенджа.

dolgo dom3

Храм Хорюдзи (Японія)


Найбільш старовинним з існуючих дерев'яних будівель є японський храм Хорюдзи. Його місце розташування ­ стародавня японська столиця Нара. Цьому храму налічується майже півтори тисячі років.Дерев'яні будинки без сумніву не настільки стійкі перед різними природними стихіями, як споруди з каменю. Ось чому так вражає своєю унікальністю і збереженою красою храмовий комплекс Хорюдзи. Є ще одна стародавня дерев'яна споруда, яка лише трохи молодше Хорюдзи ­ це дерев'яна церква, яка знаходиться в Норвегії, місто Ліллехаммер.

dolgo dom2

Храм «Гармо» в Ліллехаммері (Норвегія)


І що дивовижно, на сьогоднішній день ця невелика церква функціонує на повну силу і є однією з найпопулярніших і найбільш відвідуваних церкв у Норвегії. Щосереди о 19.00 тут проводиться вечірня, на якій можуть бути присутні всі бажаючі. Не можна не згадати приклад довговічності дерев'яних будівель, монументальний і величний, що відмінно зберігся до наших днів, пам'ятник дерев'яної архітектури ­ заповідник Кіжи.

dolgo dom1

Преображенська церква (острів Кижи)

Як ми переконалися, є приклади, коли дерев'яні будинки стоять навіть не сотні, а тисячи років. Це відмінний аргумент для всіх, хто впевнений, що тільки кам'яні та цегляні конструкції, а не дерев'яні будинки, довговічні й надійні.
Довговічність дерев'яного будинку ­ це тривалість опору всіх його основних складових різноманітним впливам без погіршення таких якостей як міцність і стійкість конструкції.
Також дуже важливою є інша характеристика. Дерев'яні будинки характеризуються ступенем ремонтопридатності, який показує наскільки ремонтопридатні і замінні різні деталі загальної конструкції будинку. Дерев'яні будинки ремонтопридатні у високому ступені. Елементи, з яких збираються дерев'яні будинки завжди порівняно легко можна відремонтувати або ж замінити.
Отже, виходячи з вищевикладеного, можемо перерахувати такі основні чинники, які визначають довговічність дерев'яного будинку:
1) Фундамент
Стійкість та довговічність дерев'яного будинку в першу чергу визначається закладеним під нього фундаментом. Суттєвою причиною деформації або поступового руйнування може виступати просідання фундаменту, його розтріскування внаслідок впливу підземних вод, поганих умов навколишнього середовища або інших різних причин. Перевагою, якою володіють всі дерев'яні будинки, є їхня легка вага в порівнянні з іншими будівлями. Це значна економія коштів на фундамент, адже дерев'яні будинки можна встановлювати на відносно м'якому грунті.
2) Форма і якість будівельного матеріалу
Сосна на сьогоднішній день є найпоширенішим матеріалом, з якого зводяться дерев'яні будинки. Її характеризує порівняльна дешевизна і насиченість природними ефірними маслами, що забезпечує природну високу стійкість матеріалу до виникнення шкідливих мікроорганізмів на поверхні деревини, процесам гниття. Деякі з листяних порід дерева теж мають достатню міцність, але не всі забезпечують задану для будівництва певну довжину самого колоди. Також плануючи побудувати дерев'яний будинок, важливо знати, що кращою деревиною для побудови буде саме зимова. В цей час у дереві не відбувається сокорух і воно відрізняється більш щільною структурою в порівнянні з літнім періодом. Щоб домогтися більш високої міцності і стійкості будови, поліпшити загальні експлуатаційні характеристики будинку не слід також нехтувати можливістю просушити дерево.
3) Професіоналізм підрядника і технологія виробництва
Будівельна фірма, до якої ви звернулися, щоб побудувати дерев'яний будинок має бути добре оснащеною у виробничому плані відповідно з новітніми технологіями в дерев'яному житловому будівництві. Також велике значення має багатий виробничий досвід підрядника. Щоб правильно його вибрати для себе, спочатку подивіться які дерев'яні будинки і якої якості були ним спроектовані і побудовані.
4) Якість лакофарбових матеріалів
Лакофарбові матеріали обираються виходячи з одного основного правила ­ вони не повинні створювати повітронепроникний шар на дереві. Це повинна бути водорозчинна речовина, що здатна проникати в глибину волокон. Тоді дерев'яні будинки можуть «дихати» і природним чином регулювати вологість. Антисептик потрібно наносити на добре висушені колоди. Аналогічно брус обробляється антипіреном, що перешкоджає загорянню деревини.
5) Процес експлуатації
Дотримуючись всіх необхідних умов грамотного дерев'яного будівництва, можна побудувати древ'яний будинок, який простоїть сотні років. Забезпечивши належну турботу і догляд в процесі його експлуатації, можливо ще більше продовжити життя дерев'яного будинку. Щорічно оглядаючи і проводячи профілактичні роботи, потрібно намагатися своєчасно виявляти і коригувати пошкоджені місця. Необхідно регулярно проводити обробку дерева антисептиками та іншими спеціальними засобами захисту. Наскільки часто це потрібно повторювати, залежить від умов навколишнього середовища. Якщо раптом на поверхні стін з'являються осередки гниття, це говорить про виникнення шкідливих мікроорганізмів, якими вражена ділянка стіни. В такому випадку верхній шар дерева необхідно дуже ретельно зістругати і обробити просоченням це місце на деревині. Якщо колода пошкоджена більш глибоко, потрібно її повністю замінити. Якщо виникають тріщини, їх потрібно замащувати спеціальними розчинами. Мудрий господар завжди здатний забезпечити належний догляд за будинком. Вкладені при цьому зусилля, подвійно окупляться довгим проживанням у власному дерев'яному будинку ­ найбільш здоровому, природному та екологічному з усіх інших споруд.

Встановивши всі фактори, що визначають довговічність дерев'яного будинку, виділимо способи підвищення його міцності і довговічності::

  • Підбір високоякісного матеріалу для будівництва об'єкта;
  • Антисептування і просочування від шкідливих впливів навколишнього середовища;
  • Достатній захист будинку від палючого сонця і постійної вологи;
  • Правильний підбір лакофарбових матеріалів та обробка стін препаратами на основі воску;
  • Постійний і належний догляд за спорудою і своєчасний ремонт.

Якщо слідувати наведеним рекомендаціям і все робити правильно, то дерев'яний будинок відмінно послужить багатьом поколінням однієї великої родини!

Переглянуті проекти