Зателефонуйте мені

Саме завдяки електриці сучасний світ такий динамічний, енергійний і прогресивний. Майже вся сучасна техніка працює на електриці. У той же час, це створює високу небезпеку ураження електричним струмом. Заземлення в дерев'яному будинку - це обов'язковий елемент протипожежного захисту, втім, як і обробка дерев'яних стін вогнезахисним засобом. Заземлення забезпечує безпеку в будинку при появі витоку струму через пошкодження електроізоляції шляхом спрацьовування пристрою захисного відключення. Крім того, заземлення захищає домашню побутову техніку від накопичення статичного заряду і вирівнює потенціал електроприладів, розташованих в будівлі, до одного рівня. Як зробити заземлення в дерев'яному будинку, постараємося доступно і просто розповісти в цій публікації.

Як зробити заземлення в дерев'яному будинку? №1

Пристрій заземлення та його функції

Щоб розібратися у функціях заземлення, потрібно зрозуміти, чому може вдарити струмом, адже змінний струм силою 50 мА вже небезпечний для життя і здоров'я людини. Отже, для протікання електричного струму необхідна різниця потенціалів, тобто напруга. Як правило, на корпусах устаткування в нормальному стані немає напруги. Але в разі пошкодження проводів або ізоляції, напруга може виявитися на корпусі. І якщо торкнутися його стоячи босоніж на підлозі - вдарить струмом. Щоб такого не сталося, потрібно вирівняти потенціали, для чого і послужить заземлюючий пристрій. Якщо корпус приладу заземлити, то при виникненні на ньому фази струму, небезпечна напруга стікає на землю і (або) спрацьовує пристрій захисного відключення (УЗО) або автоматичний вимикач диференціального струму (дифавтомат).

Кожен з нас хоча б іноді відчував при дотику руками до корпусу пральної машини або холодильника неприємне пощипування від розряду електрики. Від нього якраз можна позбутися за допомогою прямого підключення заземлення на корпус. А заземлення корпусу комп'ютера може прискорити роботу інтернету і прибрати «зависання» програм.

Немає в електроенергетиці більш багатофункціонального пристрою, ніж заземлюючий. Заземлення складається з трьох металевих штирів, вкопаних в землю на однаковій відстані і з'єднаних сталевий смугою у вигляді рівностороннього трикутника. Це найпоширеніша конфігурація заземлення, але є ще лінійне розташування з'єднаних між собою штирів або контур з штирів на відстані 1 м, з'єднаних металевими смугами. Таке розташування елементів системи заземлення роблять для особняків з площею понад 100 м2. Довжина штирів і їхній переріз повинен бути розрахований, виходячи з конкретних вимог до заземлювального пристрою.

Основний принцип функціонування заземлюючого контуру - це надійний контакт електропостачання споруди з потенціалом землі, рівним практично нулю.

Системи заземлення дерев'яного будинку

Для того, щоб зробити заземлення, необхідно мати поняття про його систему та її основні елементи. Всього систем заземлення існує шість, але найбільш застосовуються в індивідуальній забудові тільки дві: TN-S-C и TT.

Як зробити заземлення в дерев'яному будинку? №2

Система заземлення TN-S-C. Передбачає глухозаземлену нейтраль на підстанції і безпосередній контакт обладнання із землею. Така система підключається до будинку одним провідником, розділяючись на два окремих при вході в будівлю. Система TN-S-C гарантує автоматичний захист без пристрою захисного відключення. У той же час, якщо пошкодиться провід між будинком і підстанцією, в будинку з'явиться небезпечна напруга, яка не відключиться за допомогою пристрою захисного відключення. Тому встановлюючи таку систему слід особливо подбати про механічний захист дроту, а також встановити резервне заземлення. Громадські лінії електропередачі не завжди задовольняють ці умови і тоді слід використовувати систему TT.

Система заземлення TT. Просто необхідна для окремої, відкритої будови із земляною долівкою, у якій є ризик одночасного дотику до ґрунту і заземлення. Це дуже небезпечно, якщо буде встановлена TN-S-C. Система ТТ відрізняється тим, що провід простягається безпосередньо від пристрою заземлення на щиток, а не йде від трансформаторної підстанції, як це відбувається в схемі TN-S-C. ТТ відрізняється стійкістю до пошкоджень захисного проводу, але вимагає обов'язкової установки пристрою захисного відключення, без якого в системі ТТ захисту від ураження електричним струмом немає.

Особливості пристрою заземлення в дерев'яному будинку

Заземлення обов'язково потрібно робити в котеджних містечках або дачних селищах, на будь-яких приватних територіях із забудовами. Особливо, якщо споруди з матеріалу високої горючості — дерев'яний або каркасний будинок. Крім функцій заземлюючих пристроїв, якi перераховані вище, заземлення стане надійним захистом дерев'яного будинку від блискавки, яку особливо можуть притягувати колодязь, свердловина, трубопровід на поверхні або мінімальній глибині. Якщо не буде заземлення в дерев'яному будинку, то потрапляння блискавки стане рівнозначним пожежі. Плюс до системи заземлення необхідний ще блискавковідвід (кілька метрових стрижнів, з'єднаних сталевим дротом із заземленням і прикріплених до коника).

Як зробити заземлення в дерев'яному будинку? №3

Для влаштування заземлення приватного будинку знадобляться:

  • заземлювачі-штирі,
  • металеві смуги для з'єднання заземлювачів;
  • лінії від контуру заземлення до електрощита.

У якості штирів заземлення використовуються металеві прути діаметром від 16 мм, але не арматура з розжареною поверхнею, яка швидко руйнується в землі і змінює розподіл струму. Можна ще використовувати металевий куточок з поличками 50 мм, який легко забивається в м'який ґрунт. Глибина закладання штирів нижче за рівень промерзання ґрунту на 60-100 см. Бажано щоб заземлювачі були у вологому ґрунті, тому в посушливих регіонах застосовують куточки або прут довжиною 2-3 м. Заземлення повинно розсіювати струм по великій площі за рахунок щільного контакту металевих заземлювачів з ґрунтом, тому штирі ніколи не фарбують, так як це знижує їхні властивості електричних провідників між металом і землею. А для запобігання корозії метал можна обробити антикорозійним складом.

Як зробити заземлення в дерев'яному будинку? №4

У заземлення повинен бути низький опір, який забезпечується тільки зварюванням. Елементи пристрою заземлення не можна кріпити один до одного різьбовими з'єднаннями, які з часом руйнуються, погіршуючи захист.

Процес встановлення заземлення в дерев'яному будинку

  • 1) Підготовка траншеї у вигляді рівностороннього трикутника зі стороною 3 м на відстані від краю вимощення будинку не менше 1,5 м. Глибина траншеї 70 см, ширина - 50-60 см для зручності зварювання з'єднання штирів-заземлювачів.
  • 2) З'єднання найближчого кута траншеї для заземлювачів з будинком траншеєю завглибшки не менше 50 см.
  • 3) Забивання штирів в вершинах трикутника траншеї, так, щоб до поверхні землі залишалося приблизно 10 см. Заземлювачі не виводяться на поверхню землі.
  • 4) Приварювання металевих смуг до виступаючих частин стрижнів / куточків.
  • 5) Очищення місць зварювання від шлаку і їх покриття антикорозійним складом.
  • 6) Перевірка опору заземлення, щоб він не перевищував 4 Ом.
  • 7) Закапування і трамбування траншеї із заземленням.
  • 8) Приварювання болта при вході в будинок на металевій смузі від заземлювача для закріплення мідного провідника в ізоляції.
  • 9) Підключення заземлення до спеціальної шини в електрощитку. Від цієї шини «земля» підключається до кожної лінії, яка розгалужується по будинку одним, загальним кабелем. Це означає, що розведену двожильними проводами проводку доведеться міняти. Це довго і дорого, але обов'язково потрібно зробити, якщо ви хочете убезпечити себе, а також свої побутові електроприлади. Заземлювати певні розетки окремо неефективно через опір контурів, яке залежить від стану ґрунту в кожному конкретному місці. Між двома пристроями заземлення може виникнути різниця потенціалів, яка приведе в непридатність техніку або викличе електротравму.
Як зробити заземлення в дерев'яному будинку? №5

Для пристрою заземлення будинку можна скористатися не тільки традиційним методом, викладеним вище. Можна застосувати спеціальну модульну систему з штирів, які призначені для забивання на дуже велику глибину (до 40 м). Фрагменти штиря з'єднуються фіксуючими хомутами. Але для установки штирів в даному випадку знадобиться спеціальний пневматичний інструмент, наприклад, перфоратор з ударним режимом. Після забивання кожного штиря потрібно буде перевіряти опір. Це більш дорогий спосіб пристрою заземлення в приватному будинку, але перевагою використання модульної системи буде відсутність зварювальних робіт.

Як зробити заземлення в дерев'яному будинку? №6

Сучасний дерев'яний будинок складно уявити без великої кількості побутової техніки, яка істотно підвищує комфорт домочадців. Тому обов'язково слід зробити вдома якісне заземлення, щоб зняти ризик з системи електропостачання. Грамотно встановлена система заземлення стане запорукою безпечного проживання в дерев'яному будинку.

Коментарі

Товар додано для порівняння.