ru

Доминант в Фейсбуке      Доминант в Ютубе   Доминант в Инстаграме

часто задавані питання
Новинка - меблевий щит
  • articles ua

Як зробити на своїй ділянці декоративний ставок?

Присадибна ділянка

Водойма на присадибній території може стати романтичним місцем і затишним куточком для медитацій і відновлення сил. Декоративний ставок з лататтям пожвавить оформлення вашого дворика, а якщо ви ще й зробите в своєму водоймищі фонтанчик, то вода в ньому постійно оновлюватиметься і залишатиметься чистою. Далі ми пропонуємо почитати, як можна зробити і оформити декоративний ставок у себе біля будинку.

Для чого потрібен декоративний ставок?

декоративный пруд на участке декоративный пруд на участке

Звичайно ж перед тим, як починати облаштування ставка, потрібно визначитися з тим, як ви хочете його використовувати. Ставок може мати наступне призначення: декоративне; для розведення риб; може служити водоймою для плавання.

Ставок, який створюється суто в цілях декорування, може бути зовсім невеличкого розміру і служити частиною ландшафтної композиції. У такому випадку його добре було б доповнити фонтанчиком, альпійською гіркою або містком. Як, наприклад, у наших замовників у Франції, де ми виконували будівництво будиночка з альтанкою і містком над водоймою на території заповідника Перигор - Лімузен. Якщо у вас є ідея розведення риб, то ставок потрібно робити досить великим і встановлювати в нього обладнання для фільтрації та аерації води. Можливо, ви просто захочете водойму, щоб поплавати або зануритися після лазні. У будь-якому випадку, беріть до уваги розміри і особливості своєї ділянки. Якщо біля вашого будинку нерівний схил, то зручніше за все буде зробити суто декоративний ставок з каскадним водоспадом і альпінарієм.

декоративный пруд на участке декоративный пруд на участке

З яких матеріалів виготовляються декоративні ставки?

Готова пластикова форма. Купити готову чашу для водойми буде одним з найпростіших рішень для влаштування ставка. Такі чаші бувають різних геометричних і асиметричних форм, вміщають від 100 до 2500 л води. Матеріалом виготовлення пластикової форми для ставка може бути поліетилен, поліпропілен, скловолокно. Найменш міцні чаші з поліетилену, найбільш міцні та довговічні - скловолоконні, термін служби яких може становити близько 30 років.

Щоб встановити у себе на ділянці такий ставок, спочатку виконують розмітку території за розмірами форми для ставка і риють котлован. Перед тим, як опустити в котлован форму, слід гарненько вирівняти ґрунт на дні ями, засипати шар піску 5-7 см і утрамбувати. Для найбільших чаш рекомендується підготувати бетонну основу товщиною 7-8 см над піщаною подушкою.

декоративный пруд на участке декоративный пруд на участке

Коли ємність опускається в котлован з готовою основою, вона фіксується розпірками, в якості яких можна використовувати дерев'яні кілочки. Потім слід почати заповнювати чашу водою, спочатку на третину. У зазори між землею і формою засипається вологий пісок, одночасно з додаванням води, щоб через тиск піску резервуар не змінив свою форму. Після наповнення водою чаша повинна постояти пару днів і дати усадку. Після цього можна зайнятися оформленням ставка, наприклад, покрити виступаючі краї форми камінням або гравієм, зробити по периметру ставка дерев'яне вимощення, висадити рослини.

Плівка. Декоративний ставок можна зробити, використовуючи спеціальну плівку (поліпропіленову, полівінілхлоридну або бутилкаучукову). Найміцніша і стійка перед зовнішніми впливами саме бутилкаучукова. Термін служби такої плівки становить майже півстоліття. Плівки пропонуються в різних колірних рішеннях, можна вибирати колір плівки залежно від того, який ефект вам до душі. Плівка коричневого кольору імітує справжнє дно, чорна плівка візуально зробить ставок глибше і посилить відзеркалюючі якості води. Плівка світлих відтінків особливо ефектно і контрастно підкреслить красу водойми, якщо в ставку живуть різнокольорові рибки. Розрахувати і встановити плівковий ставок набагато важче, ніж готову пластикову чашу.

Необхідну ширину і довжину плівки розраховують ідентично: довжина (ширина) плівки = довжина (ширина) водойми + глибина ставка * 2 + 40-50 см.

декоративный пруд на участке декоративный пруд на участке

Плівка закріплюється по частинах спеціальними клеючими складами або клейкою стрічкою. Перед тим, як вирити водойму під плівку, рекомендується зобразити її ескіз з розмірами, щоб потім на основі плану копати ставок. При облаштуванні плівкового ставка, найзручніше його викопувати від краю до центру, по чуть-чуть збільшуючи глибину. Рекомендується в міру збільшення глибини робити пологі, мілководні, ступінчасті тераси. Це особливо потрібно, якщо ви робите ставок в тому числі, щоб була можливість поплавати в ньому.

Як же правильно працювати з плівкою, поцікавитеся ви. В першу чергу, перед використанням слід розстелити плівку і дати їй полежати пару годин на сонечку. Після цього плівка стане податливою і еластичною. Але в будь-якому випадку, плівку не можна занадто сильно розтягувати, щоб під вагою води вона не тріснула. Краще нехай будуть невеликі складки, але плівка буде в цілості й схоронності. Після настилання плівки, на неї насипають шар піску, береги додатково зміцнюють георешітками або палями, якщо берег крутий. Потім наповнюють ставок слабким напором води по чуть-чуть і дають пару днів постояти. Після цього обрізають і декорують плівку по краях.

Бетон. Перш ніж зайнятися заливкою бетонної основи під водойму, потрібно зробити його план і відповідну до плану розмітку на ділянці, після чого можна почати викопувати котлован. Технологія бетонної основи для ставка наступна. Ґрунт на дні виритої водойми трамбується, поверх укладають піщану подушку 4-5 см, на яку настилається гідробар'єр (це може бути геоткань або руберойд). Матеріал укладається із запасом по краях. Якщо плануєте наповнювати ставок рибою, в бетонній конструкції ставка потрібно буде залишити жолоб для відтоку води. Бетон заливається в декілька шарів. Перед кожним шаром, місце початку заливки цементної суміші збризкують водою. Перший шар виконується спочатку по стінках, (кут нахилу яких для ставка без опалубки повинен бути в межах 60 °, щоб бетон міг утримуватися з боків), потім на дно, на товщину сім - десять сантиметрів. Важливо перший шар бетону заливати без перерв, щоб не з'явилися тріщини в місцях стиків. А в свіжий бетон укладається армована сітка 20х20 см. Коли висохне перший шар бетону з сіткою, можна приступати до другого, роблячи товщину шару 5 см. Після цього ставок накривають плівкою, потім кожну годину три рази треба буде відкривати плівку і затирати бетонну поверхню за допомогою сталевої гладилки. Після виконання таких маніпуляцій знову накрити бетон плівкою і залишити на три доби. Краї плівки фіксуються підручними матеріалами, наприклад, дошками або камінням.

декоративный пруд на участке декоративный пруд на участке

Після того, як бетонна основа для ставка підготовлена, на неї наноситься спеціальний склад - рідке скло. Рідке скло покликане захистити бетон від руйнувань, продовжуючи його довговічність. Крім того, рідке скло стане своєрідним, захисним бар'єром і для мешканців ставка (риб або іншої живності), так як буде перешкоджати виділенню в воду токсичних речовин. Одного тонкого шару рідкого скла товщиною 2-3 мм на дні і стінках ставка буде досить. Якщо рибок у ставку не планується, поверх бетону можна нанести акрилову ґрунтовку або герметик в кілька шарів.

Як бачимо це найбільш грунтовний і трудомісткий спосіб пристрою ставка на ділянці. Після всіх перерахованих вище дій можна приступати до декорування ставка, обрізати краї руберойду, заповнювати ставок галькою, щебенем, камінням, а потім вже можна водою і рибками при бажанні.

Як красиво прикрасити декоративний ставок?

Як правило, по краях декоративного ставка викладають камені і висаджують рослини, щоб водойма вписувалася в ландшафтний дизайн і гармонійно в ньому виглядала.

декоративный пруд на участке декоративный пруд на участке

Оригінальний і нетривіальний спосіб прикраси ставка рослинами - розстановка їх у горщиках по периметру водойми. Це буде дуже стильно і акуратно виглядати. Дуже красиво можна декорувати ставок, розташований на ділянці з перепадами висоти. Такий рельєф можна використовувати для створення альпійських гірок з оригінальними садовими фігурками і скульптурами, фонтанчиків і водоспадів. Неймовірно стильно на ставках виглядають декоративні містки, які в тандемі з оригінальними стежками ведуть в найзатишніші куточки зеленого саду.

декоративный пруд на участке декоративный пруд на участке

Зона відпочинку біля ставка буде не тільки естетично привабливим елементом ландшафтного дизайну, а й допоможе функціонально організувати простір біля водойми. Тому поставити дерев'яну альтанку або павільйон з дерева біля вашого ставка буде прекрасним рішенням. Таке місце гарантовано стане вашим улюбленим місцем релаксації під мірний плескіт води у водоймі або зустрічі з друзями, які будуть в захваті від краси вашої декоративної водойми.

Корисні поради щодо створення декоративних ставків

Вище ми докладно розглянули питання функціональності, технології виконання і оформлення декоративного ставка. На завершення хотілося б доповнити публікацію деякими нюансами, які допоможуть вам зробити і експлуатувати свій ставок грамотно.

декоративный пруд на участке декоративный пруд на участке

При створенні декоративного ставка, особливу увагу зверніть, будь ласка, на вибір місця. Це дуже важливе питання, тому що вибір місця на вашій присадибній території під ставок безпосередньо вплине на легкість експлуатації та чищення водойми в подальшому. Ставок рекомендується розташовувати в тіні, так як постійне сонце буде сприяти розвитку мікроорганізмів і бактерій, посилюючи випаровування вологи. Також проблемою можуть стати дерева і чагарники над ставком, чиї листя і гілки будуть забруднювати водойму, а коріння можуть врости в стінки ставка і порушити його гідроізоляцію. Тому біля ставка краще висаджувати хвойні дерева або чагарники, з яких не опадає листя.

Ще однією слушною порадою по влаштуванню водойми буде проведення до неї освітлення. Це теж слід продумувати ще на етапі планування, адже цілком можливо, що в ставку будуть монтуватися фільтри або насоси для фонтана. Якщо потрібно буде лише підсвітити територію біля ставка, можна поставити садові світильники на сонячних батареях.

декоративный пруд на участке декоративный пруд на участке

Загальною порадою може послужити рекомендація врахувати перспективу розширення або модернізації водойми чи майданчика біля нього.

Для тих, хто планує в своєму басейні розводити риб, обов'язково слід ознайомитися з правилами зонування ставка з рибками. В даному випадку водойму необхідно буде поділити на три зони: прибережна, середня і глибоководна. У прибережній зоні, глибина якої становить від десяти до тридцяти см, висаджують мілководні рослини. Середня зона водойми повинна по глибині складати 30-90 см, тут будуть жити водні рослини і дрібні рибки, а в глибоководній зоні можна утримувати великих риб. Чим більше риб, тим об'ємніше повинна бути глибоководна зона ставка. А дно повинно бути закладено нижче, ніж рівень промерзання ґрунту.

Як завжди, сподіваємося надихнути вас новими ідеями по створенню декоративного ставка. У свою чергу із задоволенням виконаємо будь-яку дерев'яну споруду, щоб і ставок, і ваша прибудинкова територія в цілому стали ще красивішими і функціональнішими!

Переглянуті проекти: