В оздобленні будинку зі справжнього соснового дерева найкраще використовувати максимум натуральних матеріалів, щоб не порушити природний мікроклімат всередині житла. Тому більшість наших замовників монтують в колодчастих зрубах дерев'яні підлоги. Одним з перших питань, що хвилює клієнтів при виборі дошки підлоги - а яким захисним засобом покрити підлогу, щоб продовжити термін її служби? Це може бути лак, віск, масло або фарба. Найпопулярніший вибір покриття - це лак. Лак захищає дерево від механічних і біологічних пошкоджень, підкреслюючи унікальність малюнка деревини. Сьогодні ми вам розповімо, який краще вибрати лак для підлоги і порівняємо його з іншими поширеними покриттями.
Види лаків для покриття дерев'яної підлоги
Лаки розрізняються залежно від наявності певних смол в складі і за типом розчинника.
Класифікація лаків по типу смол
Поліуретановий лак. Поліуретанові смоли надають лаку еластичність і одночасно міцність. Таке поєднання роблять поліуретановий лак найдорожчим серед інших видів.
Поліуретаново-акриловий лак. Програє по міцності попередньому типу лаку, але й вартість у нього набагато нижче. Справа в тому, що сам акрил значно дешевше поліуретанових смол.
Акриловий лак. Помірно еластичний, добре розтікається і коштує недорого, але сприйнятливий до механічних пошкоджень.
Уретановий лак. Дешевший аналог поліуретанового лаку. Та й по властивостях не настільки міцний і еластичний.
Уретаново-акриловий лак. Володіє практично всіма перевагами своїх аналогів, а крім того відрізняється високим показником стійкості до випаровування.
Алкідний лак. Відрізняється найшвидшим застигання. Але боїться механічного контакту.
Епоксидний лак. Відрізняється як найвищими фізико-технічними показниками, так і дуже сильною токсичністю. У роботі з епоксидним лаком обов'язкове застосування засобів захисту шкіри та дихальних шляхів.
Що ще цікаво відзначити, ціна на лак може відрізнятися в залежності від ступеня блиску. Чим сильніше лак блищить, тим вище на нього буде ціна.
Класифікація лаків по типу розчинника
Органорозчинний лак. Відрізняється різким запахом і виділяє токсичні речовини в процесі застигання. Зате стійкий до будь-якого механічного впливу. При роботі з таким лаком потрібно обов'язково надягати респіратор, щоб уберегти дихальні шляхи. А після покриття підлог в приміщенні можна буде перебувати тільки після повного висихання лаку.
Водорозчинний лак. Не має специфічного запаху, в процесі застигання виділяє водяну пару і мікрочастинки різних смол. Гарні технічні показники лаку досягаються при дотриманні певних умов під час нанесенні речовини.
Вибір лаку по типу приміщення
Приміщення з великою прохідністю потребують поліуретанового або уретаново-акрилового покриття. Приміщення підвищеної вологості або технічні приміщення вимагають поліуретанового, алкідного, уретанового або епоксидного покриття. Дитячі кімнати, спальні, житлові приміщення, де люди проводять більшу частину часу, потребують застосування екологічно чистих акрилових або уретанових лаків на водній основі.
Вибір лаку за типом деревини
Дерев'яні підлоги можуть виконуватися з різної деревини. Дуже важливо підібрати відповідний лак до певного виду дерева, щоб не зіпсувати підлогу і деревну текстуру.
Для листяних порід дерева рекомендується використовувати лак, що створює еластичну плівку. Це поліуретановий, уретановий або уретаново-алкідний лак. Винятком служать дубові підлоги, які темніють після обробки перерахованими засобами. Справа в тому, що до склада деревини дуба входять дубильні речовини, які, вступаючи в контакт зі смолами дають потемніння. Для хвойних порід підходять алкідні, уретанові або уретаново-алкідні лаки.
Як покрити дерев'яну підлогу лаком: корисні поради
Найкраще наносити лак валиком з коротким ворсом. При цьому поверхня підлоги повинна бути абсолютно чистою. Для цього потрібно спочатку пропилососити, а потім протерти підлогу вологою ганчіркою. Після того, як чиста підлога висохне - наноситься ґрунтовка. Після того, як ґрунтовка висихає, наноситься лак вздовж волокон дерева, щоб вийшов якомога більш рівний і гладкий шар. При цьому важливо стежити за тим, щоб на плівці, не з'являлися бульбашки повітря. Вони псують красу дерев'яної поверхні. Як правило, на підлогу наносять від двох до чотирьох шарів лаку. Більша кількість може перекрити природну текстуру деревини. Між нанесенням шарів, пензлик повинен зберігатися в розчиннику, щоб на ньому не висихав лак. Якщо після висихання лаку підлогу стає липкою, треба її добре промити водою з якимось миючим засобом, який прибере липкість.
Порівняння лаку з іншими засобами для покриття дерев'яних підлог
Для покриття дерев'яної підлоги, окрім лаку, можна використовувати ще й віск. Два шару покриття воском підсилюють природний колір і блиск деревини. Віск так само як лак захищає підлогу від механічних пошкоджень, а після застигання воску на поверхні дерева, її полірують м'якою тканиною для отримання гладкості.
Масло теж виступає поширеним засобом покриття та захисту дерев'яних підлог. Існує кілька його різновидів. Лляна олія використовується для обробки підлог практично в будь-яких приміщеннях.
Фарби для поверхонь з дерева досконально розписані в статті «Види засобів для покриття будинку зі зрубу». Вони також як лаки розрізняються залежно від складу і розчинника. Але застосовуються в основному, коли треба вирівняти фактуру поверхні до однорідного стану, зафарбувати дерево і отримати необхідний колір.
При порівнянні перерахованих вище засобів для покриття дерев'яної підлоги, можна зробити висновок, що, якщо вам потрібно максимально стійке покриття, варто вибрати лак. При цьому варто врахувати, що лак залежно від його виду, буває не дуже стійкий перед механічними пошкодженнями. Його буває легко подряпати. Тому уважно слід вивчити склад і характеристики лаку перед його вибором. Якщо ж вам потрібно отримати максимально природну поверхню дерев'яного підлогового покриття, використовуйте масло або віск. Підлоги, покриті маслом або воском, практично неможливо подряпати, але стирається таке покриття досить швидко.
Ознайомившись з цією публікацією, ви точно зможете підібрати правильний лак, фарбу (або віск чи масло)! Дотримуючись правил нанесення покриття, ви убезпечите свою дерев'яну підлогу і підкреслите її натуральну красу.