Зателефонуйте мені

Підприємство «Домінант» будує дерев'яні зруби будинків і лазень з соснового бруса. Тому відповідаючи на питання про те, які бувають різновиди бань, наша відповідь буде - лазні з оциліндрованих колод, сухого профільованого бруса, а також лазні з паралельного бруса з арболітом. Але, погодьтеся, адже в самій дерев'яній споруді організувати лазневі процедури можна теж по-різному! Ми з вами здебільшого звикли до класичної лазні з парними процедурами або сухої сауни. А їх виявляється набагато більше видів. Давайте ми вам розповімо про те, які види лазень є і, можливо, вам захочеться замовити у нас свій дерев'яний зруб баньки!

Які є види лазень? №1

Як працює будь-яка лазня?

Традиційно під банею розуміють приміщення для миття, але баня також має на увазі і весь комплекс процедур впливу на людину гарячого повітря, води і пари відповідно. Відповідаючи на питання, як працює лазня, обов'язково скажемо: лазня оздоровлює організм і заспокоює нерви. Це найголовніше. А в деталях додамо, що лазня очищає пори, виводить токсини, покращує кровообіг і метаболізм, підвищує імунітет. Як же досягається цей чудотворний ефект? А ось як. Принцип дії будь-баньки полягає в нагріванні тіла. При нагріванні організму, в ньому включаються захисний процес і починає виділятися піт для охолодження, через який відбувається очищення і виведення токсинів. Будь-яка лазня працює на комбінації з високої температури і необхідного ступеня вологості. І в різних видах лазень ці комбінації влаштовують по-різному, від чого залежить те, як почувають себе люди під час банних процедур. Зараз ми вам розповімо, чим відрізняються між собою різні види лазень.

Античні лазні

У стародавніх манускриптах знайдені описи похідних бань скіфських племен. Щоб спорудити лазню, в ті часи встановлювали жердини і зв’язували у вигляді юрти, обтягуючи повстю. Усередині нагрівали камені і виливали на них трав'яний відвар, створюючи пар або кидали на камені насіння конопель, щоб отримати наркотичний дим. Індійські племена Америки використовували таку ж споруду для отримання пара з грибного, галюциногенного розчину. Стародавні лазневі ритуали, які повинні були вводити присутніх в стан наркотичного трансу з ілюзорними видіннями трансформувалися з часом в процедури миття. Відомий давньогрецький лікар Гіппократ багатьом хворим прописував саме лазневі процедури. А в країнах Стародавнього Сходу, до яких належала Індія, Китай і Єгипет почали будувати комфортабельні лазні. В ході завоювань римських легіонерів Стародавньої Греції, на освоєних територіях римляни будували терми.

Римські терми

Які є види лазень? №2

Римські терми заслуговують на окрему увагу і як комплекс споруд, і як цілий ритуал обмивання і оздоровлення. Терми споруджувалися з каменю поблизу від термальних джерел (звідси і назва римських лазень). До того ж терми майже завжди були сусідами з іншими громадськими закладами - спортивними спорудами та бібліотеками. Багате внутрішнє оздоблення терм завжди мало підкреслювати велич римської імперії. Кількість самих приміщень становила від 8-10. Причому в кожному наступному приміщенні температура зростала. Першим було приміщення роздягальні, яке називалося аподетріум, звідки вже без одягу проходили в тепидаріум з температурою тіла людини і злегка підвищеною вологістю - 40%. У наступному приміщенні вологість підвищувалася до стовідсоткового максимуму, а температура сягала 50°С. У наступному приміщенні, яке називалося лаконіум, влаштовувався відкрите вогнище, що доводило температуру до 80° С. У цьому приміщенні тіло умаслювалося і очищалося скребками. Після цієї процедури слідував фріпідаріум з двома басейнами. В одному басейні була холодна вода 12°С, як в гірській річці, а інший басейн наповнювався гарячою водою 37°С для контрастних обмивань. По закінченню купань вода з басейнів вичерпувалася вручну, тому що ще не було каналізації. Завершальне приміщення - лаваріум, було відведено під масаж і розтирання, які виконувалися служителями терм. Сучасні терми функціонують за таким же принципом як в давнину.

Єгипетський рассул

Які є види лазень? №3

Стародавні єгиптяни були дуже охайними і відвідували баню (рассул) до чотирьох разів на день. Адже всім відомо, як жарко в Єгипті, і постійно хочеться зануритися або прийняти душ. Перші єгипетські лазні складалися з 2-х поверхів. Нижній поверх відводився повністю під підігрів води. По спеціальним мідними трубами вода і пар подавалися на другий поверх з басейном і багатоярусними кам'яними лежаками, де підтримувалася температура 40°С, а вологість становила 80%. Після використання вода йшла в житлові будинки по іншим трубам. Лазні в Єгипті служили лікарнями, де люди не тільки відмивалися від бруду, використовуючи мило з воску, а й оздоровлювалися. У лазні працювали службовці, які робили масаж і обгортання глиною рассул. Такі лазневі процедури збереглися до сьогоднішніх днів. Людину натирають глиною, поступово підвищуючи температуру і вологість приміщення. Глина змивається через 30 хвилин, залишаючи ефект пілінгу.

Турецький хаммам

У Туреччині лазні розташовані практично на кожному кроці і являють собою цілу культуру очищення. Так як Туреччина відноситься до мусульманських країн, тут у всьому враховується релігійна специфіка, а турецька парна розділяється на чоловічі і жіночі відділення. Хаммам будують і обробляють мармуром в стилі, притаманному турецьким народам.

Які є види лазень? №4

У структуру хаммама закладений принцип п'яти променів. Перше приміщення турецької лазні - це передбанник (джамекян). Далі, слідує приміщення для відпочинку (чебек) після миття, а потім безпосередньо саме банне приміщення (согулюк). Парні процедури починають з масажу сухою шерстяною рукавичкою, після чого покривають мильною піною тіло, одночасно масажуючи людину.

Величезний казан з водою і спеціальними отворами для пари, розташований на печі, створює найбільш щадний мікроклімат при температурі 40-50°С і максимальній вологості 100%. У хаммамі завжди теплі підлоги, так як в них проходять труби парогенератора. Кімната, що імітує турецький хаммам, досі виступає незамінним атрибутом будь-якого банного комплексу.

Руська лазня

Баню на Русі називали мовня, влазня або мильня. Вона складалася з приміщення парної з дерев'яними полицями, піччю-кам'янкою і бочкою води. З давніх-давен знали, що найбільш спекотний пар піднімається вгору, і облаштовували під стелею полички для найдосвідченіших парильників, які могли витримувати температуру до 100°С.

Які є види лазень? №5

У руських лазнях було два способи протопити лазню - по-чорному і по-білому. У лазні по-чорному був відсутній димохід, весь дим при цьому залишався всередині, покриваючи всі поверхні чорної сажею. Після протоплювання провітрювали чадний газ, мили поверхні від сажі і йшли паритися, щільно закривши за собою двері. В таких умовах гинули абсолютно всі мікроби і досягалася абсолютна стерильність. Завдяки цьому в таких лазнях в старовину навіть приймали пологи. А по-білому лазні протоплюють й донині, коли димохід виводить дим із приміщення через трубу. Руська лазня завжди була символом гостинності, а банний день був по суботах. Найвідоміший атрибут російської лазні - віник з берези або дубу. Після повного розігріву тіла в російській або українській лазні прийнято приймати контрастні процедури - обливатися холодною водою або розтиратися снігом.

Фінська сауна

Які є види лазень? №6

Мабуть, єдине слово фінською мовою, яке весь світ розуміє без перекладу - це сауна. Сауна виступає національною гордістю фінів і присутня майже у всіх будинках Фінляндії. Сауна, як і баня, оснащена топкою з димоходом і полками на різній висоті. Температура в сауні зашкалює до 110°С, при цьому вологість не перевищує 20%. У Фінській сауні створюється найбільш екстремальний мікроклімат, в якому достатньо перебувати не більше десяти хвилин, щоб гарненько пропотіти. Після парилки фіни занурюються в басейн і повертаються. Кількість заходів необмежена. Сухий пар фінської лазні рекомендують для очищення верхніх дихальних шляхів. Пиво - найпоширеніший напій після сауни у фінів.

Шведська басту

Які є види лазень? №7

Це дуже компактна, часто мобільна лазня, яку запросто можна спорудити у себе на дачі або на балконі. Це камера з обшитих теплоізоляцією панелей. У ній встановлюється електрична піч і парогенератор, для підтримки мікроклімату з температурою 65°С і вологістю 60-65%. Головна особливість басту – вентиляція, що розташована невисоко від підлоги, через що в такій лазні дуже легко дихається.

Інфрачервона сауна

Які є види лазень? №8

Відноситься до японських розробок. З'явилася інфрачервона сауна порівняно недавно - в шістдесятих роках минулого століття. Це неймовірне винахід, адже інфрачервоні промені відомі своєю здатністю проникати в глиб м'язових волокон і суглобів, здійснюючи прогрівання і загоєння, що дуже корисно для спортсменів особливо. Інфрачервона енергія дозволяє очищати, оживляти і омолоджувати шкіру, пригнічуючи віруси і бактерії. Інфрачервоні нагрівачі в сауні підтримують температуру 40-50°С. ІК сауна, як правило, являє собою дерев'яну камеру невеликого розміру зі скляними дверцятами. Рекомендована тривалість відвідування сауни не більше 20 хвилин, після чого приймається душ.

Індійська сведана

Які є види лазень? №9

Це навіть не лазня, а розслабляючий ритуал з індійського медичного вчення Аюрведа. Під час сведани обов'язково ставлять тиху, заспокійливу музику і запалюють аромалампу. Ритуал сведани починається з лашлі, що означає обмивання ніг водою з ефірними маслами і масаж активних точок ступні. Після лашлі все тіло натирається спеціальною пастою, яку готують з рослинної олії і трав'яний пудри. Ця цілюща мазь називається удвартана. Потім людина поміщається в спеціальну дерев'яну бочку, під якою розташовується ємність з гарячим трав'яним настоєм. Настій випаровується в бочку крізь спеціальні грати, нагріваючи тіло і насичуючи цілющою силою трав.

Через 20 хвилин за допомогою пасти з борошна з горіхів шкіра очищається і готується до масажу в 4 руки - абхьнга. При цьому також проводиться шіродхара - проливається тонка цівка кунжутного масла в область «третього ока». Фінальна частина сведани - трав'яний чай.

Японська фурако і офуро

Японська фурако дуже нагадує закарпатські чани. Процедура проходить в дерев'яній ємності, наповненою гарячою водою з травами. Розмір ємності дозволяє поміщатися в ній кільком людям одночасно. Висота такої бочки зазвичай становить не більше 130 см. Всередині зроблені лавочки, на яких можна сидіти. У фурако слід розташовуватися таким чином, щоб область серця була над поверхнею води, тобто плечі і шия відкриті. Під днищем або збоку ємності розташована піч, яка підігріває воду до 45°С. Підігріватися в фурако рекомендується не довше 10 хвилин.

Які є види лазень? №10

Офуро має на увазі собою прямокутну дерев'яну ванну завдовжки 2 м. Її наповнюють тирсою, просоченою ефірними маслами або трав'яними екстрактами, наповнюють галькою або навіть вулканічним попелом.

Які є види лазень? №11

Будь-який з цих наповнювачів підігрівають, щоб протягом 15 хвилин людина, присипана цим наповнювачем, прогрілася і пропотіла. Фурако і офуро, як правило, чергуються кілька разів після чого рекомендується пройти процедуру масажу.

Є ще безліч різновидів і варіацій банних процедур. Ми розповіли вам про найпоширеніші в світі. Ви і самі бували, напевно, в банних комплексах на термальних джерелах або спа-центрах, де обладнані перераховані лазні, і можна вибирати банний мікроклімат і спосіб банних процедур на свій смак. А у нас є досвід будівництва будь-яких дерев'яних будівель, в тому числі і банних комплексів, тому ми завжди готові доповнити чарівною дерев'яної лазнею ваш комплекс відпочинку. А вже який саме вид банних процедур ви будете пропонувати в своїй лазні - можна вибрати з сьогоднішньої статті!

Коментарі

Товар додано для порівняння.