Зателефонуйте мені

Часто в нашій роботі використовується слово «зруб». Саме в ньому, безпосередньо, і полягає вся суть дерев'яного будівництва. Адже зруб - це дерев'яна будівля з оциліндрованих колод або профільованого бруса, який укладається шарами один на інший і з'єднується різними способами. У нашій статті розглянемо всілякі способи з'єднання бруса або колод в конструкції зрубу.

Зовнішній вигляд будь-якого дерев'яного будинку визначально залежить від того, яким способом він рублений. Якщо кути зрубу ідеально підігнані торцями один до одного, значить він складався способом «без залишку» з замком «в лапу». У разі виходу торців за межі стін, спосіб з'єднання колод називається «із залишком», а використовуваний тип замка - «чаша».

І для круглих колод, і для прямокутного бруса практикуються зазначені способи кутових з'єднань:

  • Із залишком ( «в обло» і «в чашу»).
  • Без залишку ( «в лапу» і «в зуб»).

Для профільованого брусу використовуються ще й такі види з'єднань:

  • Встик - на шпонках або «теплий кут» (на корінному шипі).
  • Т-подібне з'єднання для монтажу внутрішніх срубових стін.
  • Повздовжнє з'єднання для зрощування брусів для досягнення необхідної довжини.

З'єднання і види замків зрубу з профільованого брусу

З'єднання із залишком

Виконується шляхом пророблення в брусі пазів: однострочного, двостороннього або чотиристороннього. Технологія однострочного пазового замку в кожному брусі передбачає перпендикулярний паз з розрізом зверху. Останній збігається з перпендикулярним перетином бруса.

Відповідно, двосторонній пазовий замок означає пропили з обох боків паза. Важливо, щоб глибина пазів дорівнювала чверті від висоти бруса. Це з'єднання більш якісне.

Технологія чотиристороннього замкового паза полягає в тому, щоб випиляти паз з усіх боків бруса. Таким чином вінці будуть лягати як конструктор, а сама конструкція буде дуже надійною, яку навіть при бажанні дуже важко розібрати. Саме таку конструкцію при зведенні дерев'яного будинку з сухого профільованого брусу виконує компанія «Домінант».

Види з'єднань бруса і колод в зрубі №1

Види замків з'єднання із залишком для сухого профільованого брусу

«В півдерева» – це замок, який виходить за рахунок вирізання паза прямокутної форми глибиною в половину товщини бруса.

«В курдюк» – це замок, який виходить за рахунок вирізання додаткового шипа в прямокутному пазу попереднього виду замку.

«В охряп» – мається на увазі випилювання виїмок по обидва боки брусу для надійної стикування в замку.

Види з'єднань бруса і колод в зрубі №2

З'єднання без залишку

В даному випадку кути будинку виходять рівними, без виступів торців за межі стін. Щоб збільшити міцність такого з'єднання в торцях бруса проробляють спеціальні шипи і гнізда - присічення. Щоб уникнути великих протягів в місцях з'єднань, врубки роблять у вигляді трапеції і називають їх «ластівчин хвіст».

Види замків з'єднання способом без залишку для сухого профільованого брусу

«Встик» – найпростіший і найшвидший варіант. Брус стикується, після чого закріплюється шипованими сталевими пластинами. Рідко коли виходить ідеально підігнати торці бруса, а це веде до отримання не досить герметичних кутів.

Види з'єднань бруса і колод в зрубі №3

«На шпонках» – при цьому використовується клин з твердих порід для міцності кута. Шпонка в пазах запобігає рух стиків. Є кілька видів шпонки: поперечна, поздовжня і коса. Остання найкраща, проте її зробити досить складно.

Види з'єднань бруса і колод в зрубі №4

«На корінних шипах» – такий варіант використовується досить часто. В одному з двох брусів, що з'єднуються, випилюють паз, а в іншому - шип під розмір паза. У паз кладеться міжвінцевий утеплювач. Для міцності конструкції бруси чергують пазами і шипами.

Види з'єднань бруса і колод в зрубі №5

«В півдерева» (пропил в половину ширини бруса) – для такого з'єднання спочатку свердляться дірки під шпонки біля з'єднань кутів, довжини шпонки повинно вистачити на кілька брусів. Іноді шпонку додають в стики брусів, що збільшує міцність з'єднання.

Види з'єднань бруса і колод в зрубі №6

«Ластівчин хвіст» – мабуть, найміцніший варіант. Спосіб дуже схожий з корінним шипом, тільки шип в цьому випадку має трапецієподібну форму.

Види з'єднань бруса і колод в зрубі №7

Поздовжнє з'єднання профільованого брусу

Якщо довжина будови більше стандартної довжини профільованого брусу, потрібно з'єднати дві дошки уздовж. Можна використовувати такі варіанти:

1. Косий замок. Найскладніший спосіб, але й найміцніший.

Види з'єднань бруса і колод в зрубі №8

2. Шип на шпонках. Бруси з пропилами ідентичних пазів на кінцях встановлюються впритул один до одного, а скріплюються за допомогою шпонки з твердих порід дерева, яка забивається в паз.

Види з'єднань бруса і колод в зрубі №9

3. В півдерева. Як і в з'єднанні кутів, але кінці брусів пиляють на ширину, яка дорівнює половині товщини бруса.

4. Повздовжній корінний шип. На одному кінці бруса роблять паз, на іншому - шип. Далі з'єднання відбувається аналогічно кріпленню кутів на корінний шип.

Види з'єднань бруса і колод в зрубі №10

Т-подібне з'єднання профільованого брусу

Т-подібне з'єднання сухого профільованого брусу можуть використовувати для монтажу внутрішньої стіни, коли врубають брус перпендекулярно до стіни. Це також відбувається різними способами. Іноді за типом «в обло» використовується паз зі вставним шипом або паз з корінним шипом, прямокутної форми або у вигляді популярної форми «ластівчин хвіст», про яку ми вже розповідали вище. Корінний трапецієподібний шип являє собою дуже щільне примикання і називається «сковороднем». Якщо шип вирізається прямокутної форми то в народі його звуть «напівсковородень».

З'єднання і види замків зрубу з оциліндрованих колод

З'єднання із залишком

Із залишком означає, що кінці колод виступатимуть за межі стіни. Матеріалів піде більше, але це компенсується гарною теплоємністю. В процесі монтажу будинку з оциліндрованого бруса, технологія компанії «Домінант» передбачає поєднання колод саме із залишком, що зробить будинок більш стійким, теплим, і в більшій мірі захищеним від поганих погодних умов. Кути стін з'єднуються «в чашу» і в «півдерева».

Види з'єднань бруса і колод в зрубі №11

Види замків з'єднання способом із залишком для оциліндрованих колод

«У півдерева» – формується за рахунок пророблення простого поздовжнього паза напівкруглого перетину.

«У курдюк» – утворює з'єднання за рахунок вирубаного в нижньому колоді шипа, який вставляють в паз верхньої колоди.

«В гребінь» – на дні чаші вирубується гребінь для більшого кутового примикання і герметизації зрубу.

«В охряп» – замки рубаються у верхній і нижніх колодах, іноді можуть доповнюватися курдюком (шипом).

«В охлоп» – у верхній колоді вирубується овальний паз, що прихлопує нижню колоду. Може містити додаткові елементи: гребінь або курдюк, іноді і те, й інше.

Види з'єднань бруса і колод в зрубі №12

З'єднання без залишку

Таке з'єднання між оциліндрованними колодами в кутах не відрізняється великою міцністю і хорошою теплоізоляцією, точно так само як і у випадку з профільованим брусом. Тому рекомендується утеплювати або облицьовувати зовні зруби, рубані без залишку.

Види замків з'єднання способом без залишку для оциліндрованих колод

«У лапу» – цей замок дуже нагадує примикання «в охряп», але виробляється з випиляної торцевої частини колоди. З'єднання «в лапу» може бути прямим, косим ( «ластівчин хвіст») і косим з присіченням (пазом).

Види з'єднань бруса і колод в зрубі №13

Інші типи з'єднань вінців в зрубі

Вище ми розглядали найпоширеніші види з'єднання вінців (шарів) дерев'яного зрубу, а далі приготуйтеся дивуватися. Виявляється, існує безліч абсолютно дивовижних і особливих способів побудувати зруб, що мають своє походження і історію.

З'єднання колод «в гак» – складне і хитромудре кутове з'єднання колод підвищеної міцності. Буває двох видів - або вирубується на півтовщини колоди зі своєрідним гаком на кінцях колод, або ще й передбачає стесування колод з одного боку для збільшення корисної площі всередині будинку.

Види з'єднань бруса і колод в зрубі №14

Фінський зруб – дуже схожий на оциліндрований з «місячним пазом», але має дві канавки з боків паза. В результаті вінці щільніше прилягають один до одного, зменшується продування стін. Міжвінцевий ущільнювач повністю ховається в пазу, не виходячи за межі канавок, що підвищує його експлуатаційні властивості.

Види з'єднань бруса і колод в зрубі №15

Шведський замок – ексклюзивний варіант, креативний шестигранник колод з чашею трапецієподібної форми. Зробити таку форму дуже важко, тому даний вид зрубів зустрічається дуже рідко.

Види з'єднань бруса і колод в зрубі №16

Норвезька рубка (скандинавський замок) – виконується з лафета (напівбруса), який виробляється шляхом обтесування соснового стовбура з двох сторін. Особливістю скандинавського замку виступає клиновидний шип в верхньому колоді, що вмощується в паз нижнього лафета.

Види з'єднань бруса і колод в зрубі №17

Канадська чаша – являє собою той же норвезький замок з клиноподібним шипом, але виконується на круглих колодах з трапецієподібною чашею.

Види з'єднань бруса і колод в зрубі №18

Зруб «в стовп» – дуже старовинна технологія рубки, по якій колоди з шипами в кінці укладаються поміж вкопаних вертикально стовпів з вирубаними пазами.

Види з'єднань бруса і колод в зрубі №19

Отже, існує безліч способів з'єднання і рубки колод. Вибір форми матеріалу і способу його сполучення між собою залежить від великої кількості факторів, серед яких в першу чергу функціональне призначення будинку і його архітектурні особливості. Багаторічна практика нашого підприємства в дерев'яному будівництві стала основою для розробки найефективніших технологій установки зрубів. Надійні, екологічно чисті і теплі будинки ми будуємо з соснового бруса, який виробляємо на власному обладнанні. Весь оциліндрований і профільований брус проходить механічну обробку, що значно прискорює процес виробництва і спрощує процес будівництва. Коли дійсно любиш свою роботу і насолоджуєшся кожним моментом - це бачить весь світ! Тому будинки з брусу «Домінант» люблять і цінують не тільки в Україні, а й за кордоном. Звернувшись до нас, ви отримаєте найкращий дерев'яний зруб, який буде справно служити вам і радувати протягом довгих-довгих років.

Коментарі

Товар додано для порівняння.