Особливості усадки дерев'яного будинку — статті від компанії "Домінант"

ru

+38 097 012-38-52 +38 063 499-91-00
           
    
  • articles ua

Особливості усадки дерев'яного будинку

Процес усадки є цілком нормальним і закономірним явищем при якісному монтажі будинку з колод природної вологості. Як правило, усадка зрубу триває протягом 1-2 років, і становить до 5% загальної висоти будівлі. Правильно спроектований будинок не просажується більш зазначеного відсотка, і після усадки будова приймає залишкову форму без подальших змін за умови грамотної експлуатації будинку. Про правильний догляд за дерев'яним будинком детальніше читайте в нашій статті. Компенсаційні механізми потрібні для того, щоб усадка будинку відбувалася без тріщин і більш рівномірно. У всякому разі, компенсаційні технології є важливим аспектом будівництва дерев'яного будинку.

Особливості та методи компенсації усадки дерев'яних будинків

Головною причиною усадки будинків є параметри вологості деревини, яким згодом властиво зміняться, оскільки дерево просто висихає. Для того, щоб правильно прорахувати загальну усадку будинку, необхідно враховувати умови експлуатації, розміри будівлі, а також технологію будівництва. Не варто забувати і про тип матеріалу, який буде використовуватися, будь то оциліндрована колода або профільований брус. Навіть сама форма бруса або колоди впливає на усадку будинку, тому її теж необхідно враховувати.

Теплоизоляция деревянного дома

Для того, щоб запобігти усаджуванню дерев'яного будинку, можна використовувати безліч способів компенсації. Одним з таких способів є компенсаційні пази, розташовані на оциліндрованих колодах. З їх допомогою можна зняти напругу з деревини, а також зупинити її розтріскування. Примітний той факт, що стіна зрубу не потребує будь-яких засобів для компенсації усадки, але ось вертикальні елементи будиночка схильні до цього. Щоб усунути їх осідання, використовують спеціальні механізми-домкрати, які допомагають регулювати вертикальні елементи відповідно висоті зрубу стіни. Чим же може допомогти такий домкрат:

  • Зменшити зазор між елементами;
  • Зручність регулювання;
  • Можливість індивідуального підстроювання кожного компонента.
копменсаційный домкрат

Також необхідно розуміти, що компенсаційні заходи обов'язково застосовуються при з'єднанні двох стін різних типів. Наприклад, до дерев'яної стіни будинку примикає цегляна, тому їх з'єднання потребує компенсації. В основному, для цього використовують додатковий зазор, який утворює нішу для усадки зрубу.

Усадка кроквяної системи, вікон і дверей

Для того, щоб кроквяна система даху не перебувала під постійним тиском, і не деформувалася з часом, їй теж потрібні методи компенсації. Як такого способу виступають рухливі системи кріплення за допомогою кронштейнів. Один з них закріплюють в на стіні, а інший на крокві. Також можна закріпити цю рухливу систему на місці опори кроквяної ноги на коньковом брусі, але з приводу її ефективності досі ведуться суперечки серед багатьох фахівців.

Рухливі системи кріплення за допомогою кронштейнів використовуються в разі встановлення такої конструкції на будівлю з цегли або іншого, не дерев'яного, матеріалу. Таким же чином можуть добудовуватися прибудови в комбінованих будинках, наприклад, перший поверх з каменю, а до нього прилаштовується дерев'яна мансарда. А більш детально прочитати про пристрій кроквяної системи в дерев'яному будинку, ви можете прочитавши в нашій статті: «Проектування будинків: конструкція кроквяної системи» , в якій знайдете відповіді на безліч популярних питань.

Вікна та двері є конструкціями які не змінюють свою форму, тому для запобігання їх деформації необхідно використовувати особливий спосіб заповнення прорізу. Спеціально для них, конструюють усадочний короб, який буде примикати до бруса. Короб є ковзним, щодо до зрубу, тим самим і компенсує осадку. Для уникнення втрат тепла, в такому типі компенсації використовуються спеціальні теплоізоляційні матеріали, які здатні підлаштовуватися під даний тип з'єднання. Така ж технологія застосовується і для дверних прорізів. Сходи ж встановлюють вже після усадки, і закріплюють за допомогою змінного кріплення.

Теплоизоляция деревянного дома

Особливості усадочних механізмів для оциліндрованих колод і профільованого бруса

Теплоизоляция деревянного дома

Фахівці нашої компанії використовують ефективні, перевірені часом, методи для компенсації усадки, які застосовуються при будівництві дерев'яних будинків. Вікна та двері поміщаються в спеціальні усадкові коробки, які мають зазор 4% від висоти вікна чи двері в будинках з бруса. Для будинків з сухого профільованого бруса, ми робимо короба під вікна і двері з зазором в 2% від висоти вікна або двері. Сам же сухий профільований брус не дає усадку, оскільки є абсолютно сухим матеріалом. Але між самими брусами ми укладаємо утеплювальний синтепон, який і дає усадку, наприклад, при першому навантаженні на конструкцію снігового покриву. Тому для в будинку з профільованого сухого бруса теж виставляємо зазор в коробках 2%, щоб компенсувати усадку межвінцевого утеплювача.


Переглянуті проекти