ru

Доминант в Фейсбуке      Доминант в Ютубе   Доминант в Инстаграме

часто задавані питання
Новинка - меблевий щит
Люкарна Люкарна

Люкарна — вертикальний виступ з вікном на схилі даху.

Ця назва походить від слова lucerna, яке в перекладі з латині означає світильник. На французькій мові слово lucarne застосовується для позначення світлового люка або мансардного вікна. Є ще одна поширена в Західній Європі назва люкарни - «дормер». Російська назва горищного віконця - «кукушка», отже на українській мові це «зозуля».

Люкарни з'явилися на початку епохи Ренесансу і стали поширюватися в якості прикрас будівель з високим дахом і замків зі шпилями. Будівлі з люкарнами завжди мали ошатний і гарний вигляд. У зв'язку з тим, що люкарна (дормер) вважалася ознакою багатства, її намагалися якомога вишуканіше оформити за допомогою різних прикрас, наприклад, ліпнини, позолоти або мозаїки. Та й у наш час установка й оформлення люкарни істотно здорожують вартість конструкції даху. Час минав, розвивалася промисловість, і розросталися міста, їхнє населення стрімко збільшувалася. Виникла необхідність збільшувати житлові площі за рахунок переобладнання горищних приміщень і встановлення в них дормерів найрізноманітніших прямокутних, трикутних, овальних або круглих форм.

По відношенню до покрівлі, дормер може бути вертикальним, виступаючим за обриси даху, або вертикальним, внутрішнім - всередині конструкції даху. Вертикально розташована люкарна робить високу будівлю мальовничою й оригінальною, але на маленькій споруді вона може виглядати занадто громіздко. Найпоширеніший вид дормера на приватному будинку невеликого розміру - це похила люкарна, що повторює обриси покрівлі (звичайне мансардне вікно). Такі люкарни найкраще освітлюють кімнати в просторі під горищем. У порівнянні з мансардним вікном в покрівлі, вертикальна люкарна пропускає на 30-40% менше денного світла.

Люкарна повинна бути добре утеплена та заізольована, щоб не пропускати вологу, так як по суті люкарна або «зозуля» - це отвір в даху. Не слід розташовувати люкарни занадто близько до країв покрівлі. Якщо планується кілька люкарн, то між ними відступайте не менше 80 см, щоб уникнути скупчення опадів. Оптимальне співвідношення між площею вікна і підлоги в люкарні 1/8. Вікно люкарни має бути на висоті не менше 85 см від рівня підлоги. Для кращого освітлення люкарну слід обладнати максимально великим вікном висотою до 150 см. У ширину люкарна повинна займати більше половини розміру всього приміщення. Люкарни, що виступають за межі покрівлі, повинні бути накриті дахом, який може бути плоским, односхилим, двосхилим, трьохсхилим.


Переглянуті проекти: