Будь-який землевласник підтвердить, що одна з приємних переваг землі - можливість посадити сад, квітник або зробити виноградник і займатися вдосталь улюбленим господарством. Ніщо не зрівняється з радістю від своєї праці, коли з насолодою спостерігаєш цвітіння палісадника, дивишся як достигають яблука і дозріває виноград. Вирощений з любов'ю урожай потребує належного зберігання. У нашій статті ви знайдете підказки з облаштування земляного льоху на ділянці, адже це важлива частина будь-якого заміського будинку , особливо для тих господарів, хто любить займатися городом і садом.
Заглиблений льох
Найкращий варіант для зберігання запасів продуктів, консервації, вин - заглиблений льох, адже у нього є безліч плюсів. Заглиблений льох не займає багато місця, найчастіше облаштовується під будинком, що захищає його від атмосферних опадів і перепадів температур, в ньому легко підтримується рівна температура і він не промерзає під час сильних морозів. Але є і недоліки: облаштування заглибленого льоху або підвалу передують трудомісткі земляні роботи, для затоплюваних ділянок знадобиться потужна гідроізоляція, яку не так легко відремонтувати в разі порушення, та й вартість споруди досить велика.
Якщо ви вирішили облаштовувати льох своїми руками, пропонуємо вашій увазі послідовну схему дій:
- 1. Для початку варто викопати котлован так, щоб стіни мали невеликий нахил. Робиться це для того, щоб менше обсипалася земля.
- 2. Стінки погреба варто обшити, особливо якщо навколо піщаний грунт. Найкраще, якщо обшивка буде розбірна, щоб влітку її можна було просушити на свіжому повітрі.
- 3. В ідеалі підлога повинна бути глинобитною, а її товщина не менше 100 мм. Що стосується підстави, зробіть 50-міліметровий шар з утрамбованого щебеню, який попередньо просочується гарячим бітумом.
- 4. Фахівці наполягають на тому, що стелю варто виконувати з жердин, покритих глиносолом'яним змащенням, а потім засипати землею до півметра.
- 5. Дах роблять двосхилим, а для його облаштування можна використовувати будь-який матеріал.
- 6. Зверніть увагу на рівень грунтових вод. Якщо він досить високий, то майданчик треба підсипати, піднявши таким чином підлогу.
- 7. Щоб запобігти промерзання, зробіть утеплення перекриття.
- 8. Навколо погреба обов'язково потрібна водовідвідна канава, куди будуть стікати атмосферні опади. Крім того, у нижній частині льоху можна зробити льодовик для зберігання продуктів, що швидко псуються. В цьому випадку перша необхідність - відведення талої води.
Особливості грунтів на ділянці геть не завжди дозволяють облаштувати такий земляний, заглиблений льох, тому пропонуємо розглянути варіант напівзаглибленого льоху. Частина такого льоху ховається під землею, а друга зводиться над поверхнею.
Напівзаглиблений льох
Це відмінне рішення, якщо грунтові води на ділянці розташовані високо. Краще його облаштовувати, як і будь-який інший, влітку, адже саме тоді рівень грунтових вод мінімальний. В цьому випадку вам вистачить метрового котловану, адже його основна частина буде перебувати над землею. Таке облаштування гарантовано забезпечить захист від підтоплення. Природно, термозахист в цьому випадку буде трохи гірше, але причин турбуватися про збереження овочів і фруктів немає. У напівзаглиблений погреб облаштовується зручний вхід, подбайте, щоб взимку його не замело снігом. А тепер безпосередньо про облаштування. Воно більш легке, ніж у варіанті повністю заглибленого льоху.
- 1. Рити котлован можна без спеціальної техніки. Його форма не особливо важлива, але краще якщо це буде прямокутник або квадрат.
- 2. Незважаючи на те, що підстава льоху буде перебувати на достатній висоті, краще все-таки покрити поверхню бетоном або цеглою.
- 3. Для зручності людини стіни роблять висотою близько двох метрів.
Окремо хотілося б згадати про гідроізоляцію . Фахівці рекомендують робити її проникаючою. Для цього спочатку очищають стіни, адже ізолюючий матеріал повинен проникати в товщу. Гідроізоляцію наносять на вологу стіну, а після її зволожують ще кілька днів. Чому саме проникаюча гідроізоляція? Вона зміцнює всю конструкцію, підвищує морозостійкість, закупорює тріщини, служить довго, а наноситься просто. Щоб гідроізоляція була ефективною, потрібна хороша вентиляція, яку зробити досить просто.
Спочатку треба зробити отвір в стіні недалеко від стелі. Потім ставимо трубу для водовідведення, яка, до речі, може бути виконана з будь-якого матеріалу. Труба накривається кришкою, яка захистить від опадів. У трубу вставляємо сітчастий фільтр для захисту від гризунів і комах. Працює така вентиляція як звичайна витяжка. Вологе повітря буде витягатися з погреба. Вхід облаштовується на рівні землі, а двері роблять тільки в стіні. Найкраще зробити тамбур, який забезпечить гарну теплоізоляцію. Перекриттям найчастіше стає обаполок - крайня дошка поздовжнього розпилювання колод, яку покривають м'якою глиною. Після цього краще покласти руберойд, тоді конструкція буде мати найвищий рівень ізоляції. Зверху насипають грунтовий шар близько 60 см. Щоб льох не розмило, зверху його обкладають дерном.
Напівзаглиблений варіант будується легко, але, якщо є така можливість, краще всього зробити традиційний, повністю заглиблений варіант. Так як саме в ньому створюються оптимальні умови зберігання продовольства. І взагалі, якщо на ділянці ще немає льоху, а ви сумніваєтеся чи потрібен він вам, то впевнено скажемо, що така корисна споруда просто необхідна. Будь-яке наземне сховище або літня кухня по функціональності не може зрівнятися з погребом.
Догляд за льохом
Щоб продукти не псувалися, льох потребує щорічного очищенні, дезінфекції та провітрюванні. Продезінфікувати льох можна за допомогою обробки приміщення вапном. Щоб приготувати необхідну суміш, потрібно взяти відро вапняного розчину на 5-6 відер води з мідним купоросом (1 кг купоросу на одне відро з водою). Після дезінфекції зазначеним розчином льох залишають порожнім протягом місяця, після чого він знову готовий до роботи.
На завершення відзначимо, що льох може приймати різні форми і при цікавому оформленні стане справжньою окрасою ділянки.