Зателефонуйте мені

Кожен власник власної земельної ділянки обов'язково коли-небудь замислиться про те, щоб затіяти будівництво заміського будинку або дачі.

Відмінно, якщо проектування будинків та монтаж виконується командою професіоналів, але навіть якщо зведення будинку буде здійснюватися самотужки, в кожному разі, знадобиться корисна інформація про все, що включає дана сфера. Тому, плануючи будівництво заміського будинку, не зайвим буде розібратися в усіх нюансах, що включає проектування будинків та їх зведення. Зокрема, у даній статті давайте розглянемо детальніше облаштування кроквяної системи.

Кроквяна система даху - це несуча конструкція під покрівлю, що передає вагу з крокв і покрівельного матеріалу на каркас будинку.

Проектування будинків: конструкція  кроквяної системи №1

Проектування будинків ніколи не здійснюється без детального плану дерев'яної кроквяної системи. Дерев'яні крокви добре підходять для будь-якої покрівлі і можуть утворити будь-яку бажану форму даху в процесі проектування будинків. Як правило, здійснюючи будівництво заміського будинку, для кроквяної системи беруть здорову, висушену попередньо, соснову деревину, яка пройшла весь процес обробки антисептиками. Самі крокви роблять з обрізної дошки 50х150мм.

Кроквяна система має включати наступні складові:

Мауерлат

На етапі проектування будинків з метою рівномірного розподілу навантаження крокв на стіни, обов’язково потрібно грамотно прорахувати важливу складову кроквяної системи, що утворює її основу - мауерлат. Мауерлат - це брус, використовуваний в якості опори кроквяної системи. Мауерлат укладають прямо на стіну по периметру несучих стін будинку, роблячи прив'язку за допомогою анкерів. По кутах мауерлат з'єднують врубками, що пов'язані скобами і болтами для міцності стяжки. Врубки роблять в половину перетину мауерлата. Гідроізоляцію прокладають подвійним шаром руберойду.

Крокви

Крокви - це і є, безпосередньо, несуча система будь-якого скатного даху. Ще на стадії проектування будинків варто передбачити можливі варіанти монтажу крокв.

Нахилені крокви - це найпоширеніший варіант каркасу скатного даху. Саме нахилені крокви по своїй конструкції є найпростішими і економічними. Здійснюючи проектування будинків, нахилені крокви передбачають в тих проектах, де присутні внутрішні стіни або несучі перегородки. Нахилені крокви нижнім кінцем прикріплені до мауерлату, а верхнім кінцем спираються на стійку. Відстань між нахиленими кроквами можна встановлювати від 60 до 200 см.

Дерев'яні ферми - несуча система, яку рідко застосовує проектування будинків для проживання або сезонного відпочинку. Тому що основною особливістю дерев'яних ферм є здатність перекривати великі прольоти протяжністю до 20 метрів. Таким чином, дерев'яні ферми доцільніше задіяти в реконструкціях старих будівель або на промислових спорудах.

Підвішені крокви - це несуча конструкція даху, яку застосовують у разі відсутності в будинку центральної несучої стіни. Проектування будинків може включати дах з використанням підвішених крокв, якщо ширина будинку не менше 8 метрів. Найпростіша конструкція підвішених крокв включає «верхній пояс» з кроквяних ніг і «нижній пояс» із затяжок, які з'єднуються за допомогою врубок, поковок і цвяхів. Щоб запобігти прогинів крокв, між ними вбудовують ригель. Якщо проліт широкий і займає відстань більше 6 м, підвішені крокви роблять разом зі спеціальною стійкою посередині (бабкою), до якої підвішують затяжку на сталевому хомуті. Підвішені крокви стануть вдалим варіантом, якщо проектування будинків містить складні архітектурні рішення. Іноді проектування будинків застосовує кроквяну систему зкомбіновану з крокв різних видів.

Кріплення

Кріпильні елементи кроквяної системи забезпечують жорсткість і стійкість всієї кроквяної системи. В якості таких кріплень можуть використовуватися підкоси, ригелі, стійки і розпірки. Особливо ці елементи важливі при монтажі фронтонів з підвищеною вітрової навантаженням. Так само проектування будинків передбачає велику кількість кріплень в розробці складних кроквяних системах будинків з багатощипцевим дахом.

Коньковий прогін

Коньковий прогін або коник застосовується для з'єднання крокв. Проектування будинків, в яких відсутні несучі стіни, має на увазі таку кроквяну конструкцію, при якій нога кроквяної ферми внизу може спиратися на коньковий прогін - балку, покладену на протилежний фронтон споруди.

Проектування будинків: конструкція  кроквяної системи №2

Під час проектування будинків, ще з самого початку даного етапу, важливо визначити форму даху і його нахил, підготувавши докладний план кроквяної системи. На підставі плану розраховується необхідна кількість матеріалу для кроквяної системи і покрівельного покриття. Кроквяну систему починають монтувати з підготовки основи. Підстава включає вирівнюючий армований пояс, на який укладається два шари гідроізоляції у вигляді руберойду, і мауерлат. Потім, починаючи від країв, починають встановлювати крокви, які відразу пов'язують коником.

Проектування будинків з бруса та їх зведення має свою специфіку, пов'язану з обов'язковою усадкою дерев'яного будинку з сирого матеріалу. Тому проектування будинків з бруса та їх монтаж має передбачати «ковзне» кріплення кроквяних дощок на коньковий прогін, яке здійснюється методом «зуб з упором», «зуб з упором і шипом» або «упор на кінці балки».

Коли під час проектування будинків виходить складний проект з ламаною формою даху, в кроквяній системі можна використати додатковий елемент - шпренгель. Це брус, який укладають на кут двох зовнішніх стін, або на мауерлат, що лежить на цих стінах, і на який встановлюється стійка, що підпирає діагональна кроква.

Грамотний розрахунок облаштування кроквяної системи - це один з основних етапів, що включається до проектування будинків та їхнього подальшого зведення.

Попередні статті:

Коментарі

Товар додано для порівняння.